Historie

První historická zpráva, týkající se Bořitova, pochází z roku 1173. V dobách o něco pozdějších se setkáváme se jmény, z kterých se dá soudit na přímé spojení se jménem Bořitov, jako Boruth, Borutha, Bořita. Koluje však také jiný názor o vzniku jména Bořitov. Cesty v osadě samé i okolí byly v ubohém stavu. Za deštivého počasí i dlouho po něm, byly velmi blátivé, takže mnohému, kdo tudy jel, se stalo, že se s povozem do bláta zabořil a nemohl dál. Je tedy také možné, že právě sloveso „bořiti“ dalo vznik pojmenování Bořitova. Delší dobu se u nás držely národní zvyky a svéráze, tvrdé horácké nářečí je zde dodnes, lid byl převážně selský, konservativní, který se svých svérázností držel.

Bořitov je jednou z větších obcí blanenského regionu a se svými přibližně 1250 obyvateli a téměř 10 km2 rozlohy se řadí na 15. místo v rámci celého okresu. Obec má díky své výhodné poloze u státní silnice I/ 43 a okresní silnice 377 velmi dobré dopravní spojení s okolními obcemi i vzdálenějšími městy. Místní spolky nabízejí bohatou škálu sportovního vyžití, spoustu zajímavých akcí pořádá kulturní komise a okolí obce s Velkým a Malým Chlumem a dalšími turistickými cíli je ideální k delším procházkám.

Sbor Dobrovolných hasičů v Bořitově byl založen roku 1884. Na jeho zrodu se podílel tehdejší starosta obce Karel Hamák a učitel Josef Sumbal. V době svého vzniku sbor čítal 39 činných členů, pro které výzbroj zakoupila obec.